Мариан Пулина,
Професор в Силезийския университет, Полша
Уважаеми колеги и приятели,

За мен като дългогодишен приятел на България и член на Консултативния съвет на Фондация "Център по карстология - Вл. Попов", е удоволствие да изразя своята подкрепа на новата инициатива на българските карстолози - Международна научна конференция "ЗАЩИТЕНИ КАРСТОВИ ТЕРИТОРИИ - СЪСТОЯНИЕ, ПРОБЛЕМИ, ПЕРСПЕКТИВИ” (18-21 октомври 2005 г., гр. Шумен, България).

Карстовите райони заемат около 1/4 от територията на България. Добре развитите карстови явления са познати както във високите планини (Пирин, Родопи, Стара планина), така и на територията на редица плата и възвишения и по брета на Черно море (Добруджа). В България са изследвани повече от 5 000 пещери - най-големите от тях надхвърлят 5 000 метра дължина и 300 метра денивелация. Спелеоложкото движение в страната е силно развито, а българските спелеолози са доказали, че са сред най-добрите в Европа.

Генезисът на карста традиционно заема важно място в изследванията на природо-научните институции в България. Седиментите на българските пещери са били предмет на международни археоложки изследвания. Много пещери са достъпни за туристически посещения, а 9 от тях са специално оборудвани за тази цел. Карстови терени влизат в границите на различни по ранг защитени територии, в т.ч. природни и национални паркове. Някои от тях са типично карстови и включват уникални карстови геосистеми.

По време на протичащата политическа и икономическа трансформация в България, много ценни карстови обекти, в т.ч. пещери, се оказват застрашени, поради липсата на съвременна и ефективна нормативна база за природозащита и рационално стопанисване на специфичните карстови терени. Това може да предизвика непоправими загуби в природната среда в тази част на Европа. Ето защо, решаването на този проблем трябва да е една от спешните задачи в подготовката на България за влизане в ЕС. Има още малко време специалистите да проведат сериозна и открита дискусия, какви принципи и концепции да са водещи за българската държавна администрация в областта на опазването и управлението на карстовите територии като обекти, които са не само национално, но и европейско богатство.

В този смисъл е много навременна инициативата на Географския институт на БАН и Дирекцията на Природен парк “Шуменско плато” да организират международна научна конференция която, макар и посветена на защитените карстови територии, засяга много широк кръг от проблеми за опазването и природоползването в карстовите територии. На тази конференция е много важно да се чуе мнението и на чуждестранните специалисти, които могат да подскажат рационални решения за управлението на карстовите ресурси и обекти в България.

Апелирам за вашето участие в тази конференция!