Ст.н.с. д-р Георги Алексиев,
Директор на Географския институт на БАН,
Председател на Националния комитет по география към IGU
Уважаеми колеги,

За мен e висока чест и удоволствие да ви поканя от името на Националния комитет по география и на ръководството на Географския институт на БАН да вземете участие в Международната научна конференция "ЗАЩИТЕНИ КАРСТОВИ ТЕРИТОРИИ - СЪСТОЯНИЕ, ПРОБЛЕМИ, ПЕРСПЕКТИВИ” (18-21 октомври 2005 г., гр. Шумен, България).

Карстовите явления и процеси са сред най-ярко проявените природни феномени в България. По традиция вече 55 години карстът и карстовите геосистеми са сред приоритетните обекти на специализирани научни изследвания в Географския институт. За тяхната значимост говори и фактът, че само през последните 15 години са разработени или се разработват 15 научно-изследователски проекта, финансирани на конкурсно начало. Те засягат различни аспекти на съвременната карстология. В тази област Географският институт поддържа и международно сътрудничество, което е с големи перспективи за разширяване и задълбочаване. Значителна част от карстовите терени и обекти в България имат важно стопанско значение или са в границите на защитени територии, поради което представляват национално богатство. Ето защо детайлните карстоложки изследвания, провеждани в Института през последните години, са тясно свързани с проблемите на рационалното природоползване и качеството на живот в карстовите райони на страната. Специално място заемат и проучванията във връзка с оптимизирането на управлението на защитените карстови територии. Ярък пример е ползотворното сътрудничесто с Дирекцията на Природен парк "Шуменско плато", резултат от което е организирането на тази конференция.

Протичащите вече второ десетилетие сериозни политически и икономически промени в България разкриват нови перспективи за просперитета на държавата и нашия народ. Но тези трансформации често са трудни и бавни, особено що се касае до актуализацията на нормативната база и въвеждането на принципите на устойчивото развитие. В периода на преход карстовите обекти, отличаващи се с висока степен на уязвимост, често се оказват застрашени от нерегламентирана човешка дейност или примитивен бизнес. Особено застрашени са пещерите - уникални природни творения, с които България се гордее.

Като географи ние сме професионално отговорни и оценяваме сериозността на тези проблеми. Ето защо провеждането на открита научна дискусия за състоянието и принципите на управление на специфичните карстови територии е една много навременна инициатива. Резултатите от нея ще бъдат от особена важност и за българската държавна администрация в навечерието на присъединяването на България към Европейския съюз. Поради това за нас ще бъдат от особен интерес световният опит в рационалното природоползване и опазване на карстовите територии. Всички идеи и предложения, споделени на тази конференция, ще бъдат приети с благодарност. Надявам се те да станат основа и за бъдещо сътрудничество в областта на карстологията и устойчивото развитие на карстовите райони.

Ще бъда щастлив да ви приветствам с "добре дошли" в България и в Шумен през октомври 2005 г.