Веселин Златев,
Кмет на община Шумен
Природен парк "Шуменско плато” - свят от уникални природни творения


Тази година шуменци ще честваме четвърт век от обявяването на Природен парк “Шуменско плато” за защитена природна територия. Това творение на природата си остава едно от най-свидните кътчета за всяко шуменско сърце. Няма природолюбител, тръгнал по туристическите маршрути, който да не се е възхитил от величието на вековните букови гори, от богатия животински и растителен свят, от разнообразието на релефа, от десетките издялани в скалите монашески килии и скални рисунки, идващи от дълбините на историята ни. Като човек от този край високо ценя и уважавам труда на хората от Дирекцията на Природния парк. Искрено се радвам на успехите им при изпълнение плана за управление, който се реализира чрез опазване и възстановяване на биологичното и ландшафтно разнообразие, чрез образователни, консултантски, рекламни, туристически и други дейности. Тази благородна работа има широка обществена подкрепа.

Като защитена територия Природният парк представлява гръбнак за реализация и на една успешна местна екополитика. Със сертифицирането на община Шумен по международните стандарти за качество на управление ISO 9001:2000 и ISO 14 000, с поставянето на информационен терминал, с разкриването на информационен център, чрез търсене на възможности за налагане на съвременни екостандарти и информационна култура, общината вече реализира стратегията за развитието на града, в частта й за екотуризма.

Предизвикателствата, обаче, тепърва предстоят – максимално широко достояние на забележителностите в парка, обогатяване и добавяне на всичко ценно в областите на туристическия бизнес, разширяване възможностите за стандарти и системи за сертификация на местно ниво и от субектите на бизнеса (екскурзоводи, хижи, хотели, дейности и услуги). Дали Шумен с наличието на Природния парк ще се превърне в атрактивен туристически център не само за нас, но и за външния свят, зависи от способността ни да привлечем голямо обществено внимание и да съчетаем в едно икономика, околна среда и култура. Развитието на туризма във всичките му разновидности е приоритетна цел за община Шумен, защото потенциалът на региона с наличието на Природния парк, със старите столици Плиска и Преслав, с Националния археологически резерват Мадара е повече от благодатен.

Официалното отбелязване на годишнината с редица от прояви, сред които и Международната научна конференция през октомври на тема “Защитени карстови територии-състояние, проблеми, перспективи” са поредната ярка демонстрация за ангажираността на институциите – Община Шумен, Дирекцията на парка, Географския институт на БАН, регионалната екоинспекция. Тези прояви са част от уникалния ни шанс да превърнем нашето природно богатство не само в туристическа атракция, но и в стимул за устойчиво развитие на местния туризъм. Благодарен съм за поканата да оглавя тази инициатива. Тя ще ми даде възможност да се срещна с наши и чужди научни работници, с природозащитни групи, с приятели и съмишленици, с ентусиазирани привърженици на екотуризма, а нека призная - и аз съм един от тях.