БЪЛГАРСКАТА ИНИЦИАТИВА „ДА СЕ НАУЧИМ ДА ИЗСЛЕДВАМЕ СВЕТА ЗАЕДНО“

В навечерието на юбилейния ХХХ Международен конгрес на географите в Глазгоу Фондация „Проф. Димитър Яранов“ и сп. „Обучението по география“ огласиха нова съвместна инициатива в областта на Географията и Науките за Земята – „ДА СЕ НАУЧИМ ДА ИЗСЛЕДВАМЕ СВЕТА ЗАЕДНО“ – движение за експедиционна дейност на международни ученически екипи.
С инициативата се цели да се даде възможност на ученици от различни държави, които имат подчертан интерес към географията и изследователската дейност, да се включат пряко със свои изследователски програми в проучването на предварително набелязани интересни географски райони. Международните ученически екипи ще се сформират на състезателен принцип и ще работят съвместно с учени-изследователи. Резултатите от изследванията ще се огласяват и предоставят за обществено ползване.

„Да се научим да изследваме света заедно“ периодически ще събира в различни части на планетата:
По време на конгреса в Глазгоу нашата млада представителка Николина Георгиева внесе официалния документ с предложението за международното ученическо движение „Да се научим да изследваме света заедно“ в Комисията за обучение по география (CGE) на Международния географски съюз (IGU).
* * *
„Целта на нашата инициатива е да развива преди всичко практическите географски умения на учениците. С нейната реализация ние искаме да привлечем онези от тях, които имат подчертан интерес към географията и изследователската дейност и да им дадем възможност да участват заедно с учени-изследователи от географски научни институции в истинско изследване в специално избрани райони. При това ученическите екипи ще бъдат международни и ще се сформират според предварително приет и огласен статут“.
„Нашата инициатива, която се основава на определени традиции в експедиционната ученическа дейност в България, би могла да бъде още една интересна форма, която да привлече интереса на младите към географията“.


„Ние очакваме, че с предлаганата инициатива ще може да се постигне и друг важен резултат - междупредметните връзки в процеса на практическата работа на терена. Това би дало още една възможност на нашата наука география да докаже своето място и роля на интегриращ учебен предмет в съвремената образователна система.“

„В програмата за теренната работа се предвижда да се включват редица интересни допълнителни дейности, които не само ще разнообразят работата и почивката на участниците, но ще им разкрият и "тръпката" на изследователската работа и прелестите на географското проучване. И ще оставят у всички трайни спомени от едно незабравимо преживяване. А защо не и спомен за началото на географската им кариера…“

Извадки от официалното предложение, внесено в Комисията по географско обучение (CGE)
„От тук аз бих искала да отправя специалната покана на българските географи към децата от света: елате в България, за да работим в областта на географията. Ние ще учим и ще се забавляваме заедно. Светът е толкова интересен! Нека да го опознаем.“
„Ние, българските деца, подкрепяме предложението на българските географи пред IGU и Commission on Geographical Education. Ние, българските деца ще бъдем щастливи тази инициатива да стане реалност. Заедно с българската географска общност ви каним в България и в красивата планина Родопи – да започнем оттам…“

6 август 2004 г.
България

Откъси от посланието на Н. Георгиева, разпространено на конгреса.

Петър Стефанов