- Геоморфологията изучава скалите и др. вещества, изграждащи горните слоеве на земната кора. Геоморфологията е сложна и постоянно обогатяваща се наука
- При потъване на антиклиналните долини под синклиналните понижения се образуват антиклинални понижения, а синклиналните понижения – в синклинални плата.
- При земетресение могат и да пропаднат някои дъна на реки и така да се всекат още повече или дори да преминат във вътрешността на земята и да се превърнат в подпочвени.
- Планините са се образували там, където има положителни издигания с преобладаване на мрамори, варовици както и морфографски структури - батолити, лапили и др.
- Образуването на пенеплена е обяснено в теорията на Джоунс за цикличността при формирането на релефа. Според тази теория образуването му е силно свързано с движението на земните пластове, височината на която се издигат формите и плътността на скалния материал.
- При нормалния ерозионен цикъл се осъществява постепенно оголване на скалните маси, изхлузване на почвата. При достигане на зрелия стадий на този процес скалните маси са вече оголени и подложени на други външни влияния, лишени са от растителност.
- Върху устойчивите на ерозията скали се образуват метаморфни скали – мрамори, кварцити, шлюзи и др.
- Изохипсите са линии, които показват отношението между височината и дължината на морфоструктурния обект.
- Под действието на ерозионните, денудационните и изветрителни процеси се образуват различни форми на земната повърхност. В резултат на изветрянето се получават отделно стърчащи била, наречени пирамиди. Те имат различни наименования, но най-интересните от тях са пирамидите, наречени „Сватове“. По билото или на върха на всяка една пирамида се образуват валуни. Тези валуни имат различни форми и в резултат от изветрянето техните форми се изменят. Те наподобяват човек, животно или разнообразни същества. Белоградчишките скали са се образували върху средноустойчиви скали. Това са валуни, наподобяващи различни същества – монах, калугер и др. Те представляват интерес за изследователи и туристи.
- При делувия се образуват скални образувания, които се използват за производството на строителни материали.
- Рюз, това е когато от билото на планината извира извор, който прорязва скалата. Комб е низина, образувана на билото на планина, при понижаващото движение се съединява с клюза и се получава комб.
- Проломяването представлява всичането на дадено речно легло в положителна форма на релефа. Това е възможно единствено ако геоложката възраст на реката е по-голяма от тази на възвишението.
- Снежната депресия се намира под снежната линия. При нея дебитът на твърдите валежи става по-малък от топенето им. През минали години снежната линия е слизала много ниско и така снежната депресия се е свивала.
- Снежниците чрез движението си под действието на гравитацията изменят морфоструктурите на скалите и почвите под тях. Ако заемат обширни територии както на полюсите, Гренландия, Сибир, оказват влияние и върху климата, чрез топенето си подхранват реки, образуват езера, айсберги.
- Льосът се смята за най-плодородния релеф в света. Разпространен е много по географското пространство.
- Льосът е най-разпространеният тип почви на Земята, среща се във всички географски ширини, като съставът му се определя от местните морфоструктури и дълбочината, на която заляга.
- Релеф в пясъчникови форми – типичен пример за такъв релеф са базалтовите могили в Северна България, между Свищов и Сухиндол. Те са образувани, когато в пясъчникови форми навлиза вода и това довежда до образуването на тези базалтови могили.
- Акумулативните еолични форми са дюните, барханите, пустинните мостове, скалните гъби, скалните пинии и каменните гори.
- Съвкупността от всички форми на земната повърхност, образувани върху неспоени или слабоспоени скали, се нарича карст.
- Карстът се дели на три пласта: епикарст, мезокарст и хипокарст. Епикарстът представлява най-горният слой, разкрит на земната повърхност. Наслагите в него са податливи на различни екзогенни влияния. Средният пласт, наречен мезокарст, е изграден от карбоната, а в хипокарста карбонати отдавна липсват и се характеризира с остатъчни възвишения.
- Процесът на карстификация протича в скалите под действието на водата, която попива в слабоспоените скали и отнася скална маса. Образуват се различни форми на скалите. В пещерите под въздействието на водата скалите се утаяват и се образуват скални шушулки, наречени сталактити, а при образуването на утаената скала на земята също се увеличава и образува сталакмит.
- Въртопите са карстови образувания. Образуват се на повърхността и имат негативна форма. Наподобяват кратерите на повърхността на Луната, но причините, поради които са образувани, са различни. Когато се съединят, въртопите образуват ували. Те са акумулативни форми на релефа, образувани с помощта на моренни наслаги. Различията в карстовите процеси са повлияни от състава на скалите. При процеса карстификация те се преобразуват и при различния състав се получават различни форми.
- Понорите се получават при голям наклон и също се образуват под въздействието на вода, като отмиват скалната покривка и образуват дупки. Карстът представлява бикарбонидация на скалите.
- Карстовото поле е онази част от местността, където реките, извиращи от единия край ,протичат през полето и в другия край се губят. Тези дупки през карбонатния слой са карстово поле.
- Ако даден прибрежен остров се вреже в сушата посредством пясъчна коса, полученият полуостров се нарича томболо.
Подбрал: гл. ас. Г. Кънев
ГГФ – СУ „Св. Кл. Охридски“