Работни пакети
Работен пакет 1: Системата от глобални промени и тяхното регионално и локално въздействие върху карста
- Дейност 1.1 Проучване на световния опит и международен обмен на информация.
- Дейност 1.2 Провеждане на работни срещи-дискусии с учени, изследващи глобалните промени и карста.
- Дейност 1.3 Набиране на изходна информация и класифициране на типовете глобални промени.
- Дейност 1.4 Подготовка и обсъждане на теоретичен модел, който да описва системата от глобални промени и техните взаимоотношения с карста.
Работен пакет 2: Глобалните промени на климата и техните регионални и локални въздействия върху спелеомикроклимата и еволюцията на карстовите геосистеми
- Дейност 2.1 Набиране на изходна информация по елементи на климата на регионално и локално ниво (температура на въздуха, валежи, налягане, циркулация, газов състав и др.) и на спелеомикроклимата (температура на въздуха, влажност, газов състав и др.) в моделните карстови пещери (архивни данни и данни от предходни изследвания на членовете на колектива).
- Дейност 2.2 Проверка на качеството на набраната информация и осъществяване на хомогенизация или попълване на липсващи данни там, където е възможно.
- Дейност 2.3 Провеждане на режимни микроклиматични измервания в моделните карстови пещери от изследователската мрежа ProKARSTerra.
- Дейност 2.4 Организиране/надграждане на непрекъснат инструментален микроклиматичен мониторинг в пещерите Съева дупка и Бачо Киро (общо 3 подземни станции) и отвън пред пещерните входове (с автоматични метеостанции).
- Дейност 2.5 Установяване на взаимовръзки (и съответно въздействия) между атмосферни климатични елементи и елементи на спелеомикроклимата чрез използването на статистически методи. Установяване на взаимовръзки между атмосферни климатични елементи и елементи на повърхностния карст. Установяване на взаимовръзки между атмосферни климатични елементи и различни антропогенни дейности (земеделие, туризъм, транспорт) в изследваните моделни райони.
- Дейност 2.6 Създаване на статистически модели, които да описват установените взаимодействия между климатичните елементи и елементи на карстовите геосистеми
- Дейност 2.7 Прогноза за развитието на някои елементи на карстовата геосистема (основно спелеомикроклимата, но и подземните карстови води, синтрогенезиса и др.) в средносрочен план, базирана на текущите климатични тенденции и съставените статистически модели.
Работен пакет 3: Въздействия на глобалните промени върху карстовите води и карстовите процеси
- Дейност 3.1 Набиране на архивна информация за водоизточниците в изследваните карстови геосистеми и проверка на качеството на информацията.
- Дейност 3.2 Организиране на режимни хидрометрични и хидрохимични измервания и опробвания „in situ” на повърхностните и подземните води, в т.ч. пещерните, в мрежите за мониторинг на карстови води в моделните карстови геосистеми.
- Дейност 3.3 Организиране на автоматизиран непрекъснат инструментален мониторинг на интензивноста на притока на инфилтратна вода (синтров капеж) в пещерата Съева дупка.
- Дейност 3.4 Провеждане на експерименти: за установяване карбонатната агресивност на кондензната вода в изследваните пещери и на корозията на смесване.
- Дейност 3.5 Приложение на методите на стабилните изотопи при изследване на взаимовръзката между карстовите губилища на р. Вит и карстовия извор Глава Панега (Брестнишка карстова геосистема).
- Дейност 3.6 Периодичен мониторинг с опробване на лизиметричните води в изградените експериментални площадки в Крушунската и Занданската карстови геосистеми. Изграждане на нови площадки с лизиметрични устройства над пещерата Съева дупка.
- Дейност 3.7 Провеждане на специални изследвания и опробвания за установяване на различни видове замърсяване в карстовите води, в т.ч. в пещерите. Осъществяване на специализирани лабораторни анализи в сертифицирани лаборатории
- Дейност 3.8 Определяне на карстовата денудация в изследваните карстови геосистеми (по данни от режимните измервания и полеви опробвания и анализи). Сравнителен анализ по данни от предходни изследвания и определяне на тенденции и прогнози за карстовата денудация и карстогенезиса във връзка с глобалните промени.
- Дейност 3.9 Установяване на взаимовръзки (и съответно въздействия) между атмосферните климатични елементи, елементите на спелеомикроклимата и валежните, инфилтрационни и изворни карстови води. Установяване на взаимовръзки между карстовите води и антропогенната дейност в изследваните карстови геосистеми.
Работен пакет 4: Въздействия на глобалните промени върху радиологичното състояние
- Дейност 4.1 Поддържане на радиометричния мониторинг (222радон, 14СО2, гама-лъчение) в изградената по предходни изследвания научна мрежа BGSpeleo-RadNet. Оборудване на допълнителни пунктове за мониторинг в нови пещери.
- Дейност 4.2 Специализирана лабораторна обработка и измервания в лабораториите на NphI – CAS, Прага на трековите детектори и образците от мониторинга на радона и 14СО2
- Дейност 4.3 Събиране на образци от специфични карстолити в моделните карстови геосистеми в България и радиовъглеродно датиране (14C анализи, в т.ч. и с AMS) в NphI – CAS, Прага.
- Дейност 4.4 Организиране и провеждане на специализиран мониторинг на радон в почвени профили в моделните карстови геосистеми и в седименти в пещери.
- Дейност 4.5 Установяване на взаимовръзки между спелеомикроклимата, регионалния климат и естествената вентилация в пещерите от мрежата BGSpeleo-RadNet.
- Дейност 4.6 На база резултати от мониторинга, изчисляване на ефективни дози на радона и време на безопасен престой в пещерите от мрежата BGSpeleo-RadNet. Подготовка на официални документи с предложение за регламентиране на радиационно безопасно време на работно място „пещера”.
- Дейност 4.7 Установяване на корелационни зависимости между радиовъглерода в атмосферния и пещерния въздух и ролята на карстогенезиса и ситрогенезиса като генератори на фосилен въглерод. Установяване на взаимовръзки между глобалните промени и цикъла на въглерода.
Работен пакет 5: Тектоно-сеизмичен мониторинг и оценка на сеизмичната опасност
- Дейност 5.1 Поддържане на мониторинга на бавните тектонски движения с оптико-механични инструменти Дилатомер TM-71, монтирани в пещерите от международната научна мрежа EU-TecNet (IRSM–СAN, Прага). Оборудване на допълнителни пещери в Родопите с инструменти за мониторинг.
- Дейност 5.2 Съгласуване на резултатите от мониторинга на бавните тектонски движения с резултатите от Националната оперативна телеметрична система за сеизмологична информация (НОТССИ) и Националната перманентна GNSS мрежа (Global Navigation Satellite Systems), поддържани от НИГГГ-БАН. Оценка на сеизмичната опасност (и сеизмичния риск) за районите на моделните карстови геосистеми.
- Дейност 5.3 Установяване на взаимовръзки между бавните приразломни движения вследствие тектонските импулси в плочите и резките колебанията в концентрацията на радона вследствие проявена сеизмична активност.
Работен пакет 6: Антропогенни въздействия върху карстовите геосистеми
- Дейност 6.1 Актуализация на информацията за обекти (антропогенни), субекти (стапански и др.), демографски процеси и икономически дейности (селско и горско стопанство, добив на строителни материали, туризъм), значими от гледна точка на въздействието им върху моделните карстови геосистеми.
- Дейност 6.2 Набавяне на данни за земното покритие за районите на моделните карстови геосистеми и за неговите промени (Корине ланд кавър CLC). Съставяне на ГИС база данни с дистанционни и наземни данни.
- Дейност 6.3 Организиране и провеждане на анкетно проучване за набиране на информация от три групи респонденти (местен бизнес, власти и стопанисващи и обслужващи туристически пещери) за установяване на знания за карста, практики, отношение и нагласи към стопанки дейности в карстови територии и условия в благоустроени пещери.
- Дейност 6.4 Обработка и организиране на събраната информация, предвидена в т. 3.1 и 3.3 от гледна точка на изясняване на взаимодействия, въздействия, ефекти и последици върху карста и карстовите геосистеми.
- Дейност 6.5 Изследване динамиката на земното покритие и земеползването на моделни карстови геосистеми с използване на дистанционни и наземни данни. Анализ на промяната на типовете земно покритие и земеползване в моделните карстови геосистеми.
- Дейност 6.6 Анализ, оценка и интерпретация на резултатите от обработената и организирана информация от 3.4 и 3.5 с отчитане степента на припокриването между карстовите геосистеми и социално-икономическите системи.
- Дейност 6.7 Проучване на прилаганите регулации/ регулаторни техники за контролиране и регулиране на човешката дейност при земеползване в карстови територии за избрани карстови геосистеми. Изработване предложения за мерки за устойчиво земеползване и туристически практики в карста.
Работен пакет 7: Теоретични модели на въздействията на глобалните промени върху еволюцията на карста
- Дейност 7.1 Организиране на събраната информация от изследванията по проекта в информационно-комуникационната мрежа ProKARSTerra и управление на базите данни.
- Дейност 7.2 Създаване на актуализирани модели на изследваните карстови геосистеми. Извеждане на тенденции и разработване на теоретични модели на въздействията на глобалните промени върху развитието на геосистемите. Формулиране на архитеркурен модел за визуалиазция на резулнати в средата на Интернет.
- Дейност 7.3 Установяване на обратна връзка – ролята на карста в условията на глобални промени. Значение на въглеродния цикъл.
Работен пакет 8: Разработване на модели и политики за устойчиво развитие на карстовите територии в условията на глобални промени
- Дейност 8.1 Анализ на световния опит и на българската нормативна база относно устойчивото развитие на карстовите територии.
- Дейност 8.2 Провеждане на работни срещи-дискусии с представители на държавните институции, които имат служебни отговорности относно управлението и контрола на карстовите територии, вкл. защитените карстови.
- Дейност 8.3 Разработване и дискутиране, вкл. на работни срещи и публични представяния, на научно обосновани предложения за нови политики или промени/актуализация в действащите относно устойчивото развитие на карстовите територии.
- Дейност 8.4 Разработване на теоретически модели за устойчиво развитие на карстовите територии в условията на глобални промени, съобразени с актуалните цели на ООН и ЮНЕСКО и други международни програмни документи.
Работен пакет 9: Разпространяване на резултатите от проекта
- Дейност 9.1 Оптимизиране и поддържане на отворения виртуален вариант на информационно-комуникационна мрежа ProKARSTerra и откриване на нови специализирани модули. Разработване на прототип на уеб-базирано приложение за визуализация на резултати.
- Дейност 9.2 Организиране на международен научен форум в България (Мониторинг, законодателство и туризъм в карста - София, септември, 2018) и съпътстващи събития: Международен конкурс «Карст под защита – дар за поколенията», Международно състезание за ученици «Карстът – последното «бяло» петно на Планетата» и др.
- Дейност 9.3 Организиране на международна работна среща в България (за обсъждане на нова стратегия за устойчиво развитие на карстовите територии в условията на глобални промени - София, 2019).
- Дейност 9.4 Участия в научни форуми в България и чужбина за представяне на резултати от проекта (планирани съответно 9 и 2 участия на членове на екипа).
- Дейност 9.5 Организиране на работни срещи с представители на различни институции за представяне на резултати от проекта и на експертни становища, проекто-документи, предложения за законодателни инициативи.
- Дейност9.6 Подготовка и издаване на специализирано електронно списание «e-ProKARSTerra” (с международна редакционна колегия).
- Дейност 9.7 Проектиране на специализирани научно-образователни маршрути в МКГ за провеждане на теренно обучение и Организиране и провеждане на Пътуващи училища за карста.
- Дейност 9.8 Организиране на публични представяния пред обществеността на научни и практически резултати от проекта.
- Дейност 9.9 Съставяне, издаване и разпространение на информационни материали за проекта.
Работен пакет 10: Вътрешно-колективна организация
- Дейност 10.1 Осъществяване на ръководни и координационни функции на екипа и организиране на вътрешен мониторинг на дейностите по работната програма.
- Дейност 10.2 Организиране и провеждане на две (2018 и 2019 г.) координационни срещи в България на екипа с участието и на чуждестранните учени – обсъждане на различни организационни въпроси, съвместна теренна работа, дискусии по научната проблематика на проекта, подготовка на съвместни публикации.
- Дейност 10.3 Организиране на краткосрочна мобилност на членове на екипа за обмяна на опит, съвместна работа, участие в научни форуми, работа в лаборатории, специализации.
- Дейност 10.4 Подготовка на междунен и краен отчет на проекта.