По-важни научно-методически, образователни и практически приноси на Лабораторията
(публикувани в научни издания и представени на международни научни форуми)
- Разработена оригинална парадигма ProKARSTerra като научно-методическа платформа за системни изследвания на карста;
- Експериментално разработен Интегриран мониторинг на карстови геосистеми (МИКС);
- Изградени научни мрежи за интегриран мониторинг на представителни карстови системи;
- Съставени структурно-функционални модели на представителни за различни типове карст карстови геосистеми в България;
- Разработени модели на микроклимата и вентилационния режим на представителни пещерни системи;
- Съставени модели на карстова денудация и съвременен карстогенезис в представителни карстови геосистеми;
- Установена корелация между аномалиите на радона в пещерния въздух в пещерата Бачо Киро и съвременната тектонска и сеизмична активност и предложен модел за специализирана подземна станция в пещерата;
- Експериментално разработен модел на социално-икономически мониторинг (СИМ) на карстови територии;
- Разработен модел за кадастър на карстова геосистема;
- Съставен модел за управление на Защитени карстови територии;
- Експериментално разработена и апробирана специализирана образователна стратегия ProKARSTerra-Edu с международни инициативи:
- Международен конкурс „Карст под защита – дар за поколенията” – проведени 4 издания (2005, 2012, 2015, 2019 г.)
- Пътуващо училище за карста: (2015, 2017 г.)
- Международно състезание за ученици „Карстът – последното „бяло петно” на планетата Земя” (4-9 август 2019 г., България)
- Международна година на карста (предложение от 2013 г., в процес на развитие чрез реализацията на инициативите на стратегията и на дискусиите и решенията на научните форуми) - Проектно разработени и експериментирани иновативни форми на обучение и образование за/чрез карста с приложение на интердисциплинарни изследователски методи и експерименти в реална карстова среда.
- Чрез провеждания интегриран мониторинг в благоустроените туристически пещери установени опасни за обслужващия ги персонал наднормени концентрации на СО2 и радон (постоянни или периодични през годината). На базата на световния опит са подготвени и изпратени експертни становища до съответните стопанисващи и управляващи институции с предписания за мерки, гарантиращи безопасен труд на пещерния персонал.
- Във връзка с предложението на International Organization for Standardization (ISO) за създаване на нов технически комитет „Карст” (TC 319 Karst), през 2018 г. Лабораторията чрез НИГГГ-БАН подготви научно-аргументирано становище, на базата на което България чрез Българския институт по стандартизация (БИС) се включи като официален наблюдател в работата на комитета, а НИГГГ-БАН прие поканата за активно членство в БИС.
- На базата на натрупания опит Лабораторията подготви проектно предложение "ProKARSTerra-NET: Scientific-practical Network for sustainable development of karst territories in the context of global changes (on the example of model karst geosystems)” като основа за разработването на нова европейска стратегия за карстовите територии. Предложението, което предварително е дискутирано и подкрепено през 2016 г. в Директората „Околна среда” в Брюксел, ще бъде тема на работната среща, предхождаща конференцията в София (ProKARSTerra`2019).