Форумът е в памет на видния полски географ и карстолог и голям приятел на България проф. Мариан Пулина (1936-2005).
Проф. Мариан Пулина е един от най-авторитетните полски географи, световно известен карстолог и глациолог и голям приятел на България.Биографична справка
Мариан Пулина е роден на 3 август 1936 г. в град Bydgoszcz, Северна Полша, в семейство на преподаватели. Завършва специалност География (1959) във Факултета по природни науки на Вроцлавския университет. От 1955 г. е спелеолог, член-основател на пещерния клуб във Вроцлав и един от създателите на полския бюлетин „Speleologia” (1959). Първите свои пещерни проучвания провежда в Судетите и Татрите. Университетското си образование завършва с дипломна работа за карста край Wojcieszów.
По време на работата си в Полевата станция на Географския институт на Полската академия на науките в Судетите (1962-64) разработва докторска дисертация (Карстови феномени в Судетите), която успешно защитава през 1964 г. През 1963 г. специализира в Университета в Лион, Франция при проф. Жан Корбел (организатор на Лабораторията по карстология в Calluire край Лион). През 1964 и 1965 г. провежда още две специализации - в Московския университет "М. Ломоносов" (физика на леда) и в Института за земната кора на Руската академия на науките в Иркутск (карстова хидрогеология и хидрохимия).
От 1965 г. е преподавател в Катедрата по геоморфология на Вроцлавския университет. През 1968 г. е поканен от C.N.R.S. и чете лекции в университетите на Гренобъл и Лион. Оттогава в продължение на няколко десетилетия изнася лекции в Лион, Гренобъл, Бордо или Страсбург. Негови лекции са слушали и студенти в Монреал, Падуа, Мадрид. През 1972 г. се хабилитира с дисертационния труд "Химическа денудация в карбонатните карстови територии" (издадена през 1974 г. като монография). Същата 1972 г. участва в третата научна експедиция на Вроцлавския университет в архипелага Шпицберген (Svalbard) и става страстен полярен изследовател. Той е сред организаторите и строителите на полската полярна станция в Hornsund и ръководи втората целогодишната експедиция в тази станция през 1979/80. Така Мариан Пулина обединява две научни направления - глациология и карстология, и става един от малцината световни специалисти по криокарст.
През 1975 г. получава предложение да организира нов научен и преподавателски център в Силезийския университет в Сосновиец (селищна агломерация Катовице). Отначало като доцент, а по-късно като професор и ректор, М. Пулина развива големия си организаторски талант и създава в университета уникален учебно-изследователски център за карста - първоначално Лаборатория по карстова геоморфология, а по-късно Катедра по геоморфология с отдел Карстова геоморфология. Почти 30 години той умело ръководи и утвърждава тази единствена в Полша научна и дидактическа единица. Тя се превръща в световно призната школа за карстолози, в която са дипломирани над 150 студенти (вкл. и от чужбина), подготвени са много докторски тези и са написани серия научни трудове, както и първия полски учебник по карстология (Кras. Formy i procesy, 1999) и забележителното енциклопедично издание за карста в света Kras i jaskine (том V от полската енциклопедия Geografia swiata). М. Пулина основава в Силезийския университет и научното списание Kras i speleologia (1977). Дълги години той е член и на редколегиите на специализираното френско списание Karstologia, на Международното списание по спелеология International Journal of Speleology, както и на списанието на Полското географско дружество Geographical Journal.
Спелеоложките и карстоложките изследвания на проф. М. Пулина обхващат широк спектър: климатична геоморфология, микроклимат на пещерите, химическа денудация в карстовите райони, периглациални процеси във високопланинските пещерите (Татрите), въздействия на човешката дейност върху карста, криокарст в полярните региони. Резултатите от тези изследвания са публикувани в над 150 статии и доклади и в няколко книги.
От 1965 г. М. Пулина е активен член на Международния спелеоложки съюз (UIS). По негова инициатива към съюза се създава Международна програма за произхода и развитието на карста (International Programme of Genesis and Evolution of Karst, PIGEK) в структурата на Комисията по физикохимия и хидрогеология на карста (Commission of Karst Physicochemistry and Hydrogeology). Главната идея на тази програма е изследване на хидрохимичните процеси в различни карстови области, което е част от работата му върху химическата денудация в света. Благодарение на неговата инициативност се осъществяват експериментални изследвания в малки моделни карстови басейни в Полша (Судетите), Куба (Sierra del Rosario), Архипелага Шпицберген (района на Hornsund) и България (Родопи и Стара планина - съвместно с карстолози от Географския институт на БАН, Музея на родопския карст в Чепеларе и ИХМ-БАН). Активен пълноправен член е и на комисията (в началото изследователска група) по карста (Karst Commission) към Международния географски съюз (IGU).
Проф. Мариан Пулина има сериозни научни постижения и със своите полярни изследвания. Дълги години той е ръководител на Арктическия комитет за изследвания към Полската академия на науките и е сред основателите на Полярния клуб на Полското географско дружество. Съвместно с Adolfo Eraso и Jacques Schroeder става инициатор на учредената по време на Х Международен конгрес по спелеология на UIS в Будапеща (1989) Работна група за изследване на пещерите в ледници и на карста в полярните региони. По-късно работната група става комисия (Commission of Glacier Caves and Karst in Polar Regions, GLACKIPR), преименувана през 2000 г. в Комисия за изследване на пещерите в ледници и криокарста в полярните и високопланински региони (Commission of Glacier Caves and Cryokarst in Polar and High Mountain Regions). Дългогодишното сътрудничество на проф. Пулина с Adolfo Eraso (президент на GLACKIPR) води до издаването на фундаменталния научен труд за криокарста - Cuevas en hielo y rios bajo los glaciares (две издания на McGraw-Hill publisher през 1994 и 2001 г.). През 2005 г. в Бордо излиза от печат и друга книга на проф. Пулина, посветена на тази тематика и написана в съавторство с Jean-Noël Salomon – Les karst des régions climatiques extrêmes (Karstologia – Mémoires 14, 2005). В началото на 2005 г. проф. Пулина започва подготовката на фундаментален научен труд - монография за Шпицберген, която планира да издаде през 2007 г. по случай Международната геофизична година...
През 1966 г. М. Пулина участва в проникването в голяма и богата на синтрови образувания карстова пещера, разкрита в мраморна кариера в Судетите. По негова инициатива спешно се организира интердисциплинарен изследователски колектив за проучване на пещерата, наречена заради откритите древни кости Niedzwiedzia (Меча). В резултат от тази дейност разработването на кариерата се спира, изследванията се публикуват в няколко книги, а спасената пещера се оборудва като подземна научна станция, отворена и за туристически посещения. Въз основа на работата в пещерата, през 1975 г. М. Пулина става инициатор и организатор на ежегодни зимни срещи-школи. В началото те са полско-чехословашки, организирани са от Вроцлавския университет и са посветени главно на изследването на карста в Судетите. По-късно се развиват и добиват популярност като международни Спелеоложки школи. В тях като гост-лектори се канят едни от най-известните чуждестранни изследователи на карста. По време на някои от тези школи се провеждат и важни заседания на Международния спелеоложки съюз (UIS): Трети симпозиум на Комисията по карстова физикохимия и хидрогеология (Commission of Karst Physicochemistry and Hydrogeology) през 1979 г.; Втори симпозиум Ледени пещери и карст на полярните райони (Glacier Caves and Karst in Polar Regions) през 1983 г.
Повече от две десетилетия полските Спелеоложки школи осигуряват възможност на млади изследователи и спелеолози от Централна и Източна Европа да се срещат и да установяват контакти с опитни учени от всички континенти. Тези школи са "прозорци" в "Желязната завеса" и пример за учредяването и на други подобни международни школи - в България (четири за периода от 1982 до 1987 г.) и в Словения - Международна школа по карстология "Класически Kaрст" (International Karstological School “Classical Karst”), организирана от Научно-изследователския институт по карста в Постойна (Karst Research Institute in Postojna).
През 1991 г. проф. М. Пулина става инициатор и на Международна Школа за защита на природата в карстовите райони (International School of Nature Protection in Karst Regions). Тя се организира от Силезийския университет и Дирекцията на ландшафтните паркове в Шльонск (Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego) в Полша и от Дирекцията на Моравския Крас (Sprava CHKO Moravski Kras) в Чешката република.
Проф. М. Пулина е организатор и на редица други международни научни форуми. В сътрудничество с Френската асоциация на карстолозите (French Association of Karstologists, AFK) той организира две "кръгли маси" - френско-полска през 1987 г. в Судетите и Кракувско-Шльонското плато (Полша) и френско-руско-полска през 1996 г. в Урал и Сибир (Русия). Инициатор е и на голям регионален научен форум на IGCP 448 "Световна корелация на геологията на карста и свързаните с него екосистеми" ("World Correlation on Karst Geology and Its Relevant Ecosystem"), проведен в Иркутск през юни 2003 г. Организатори са Институтът по земната кора на Руската АН, Катедрата по геоморфология в Силезийския университет в Полша и Институтът по геология на карста на Китайската АН.
За проф. М. Пулина контактите с научните кръгове в Западна и в Източна Европа имат еднаква важност. Той е техен "посланник", най-вече в спелеоложките и полярните изследователски общности. Участник в редица конференции и експедиции, организирани в бившия Съветски съюз, проф. Пулина получава достъп до Кавказ, Урал, Източен Сибир и Колския полуостров. Освен това, той поддържа много добри контакти и провежда серия от съвместни проучвания с карстолози от бивша Чехословакия, Унгария, бивша Югославия, Куба, България … Към нашата страна и към българите той питае нескрита привързаност и обич, които съхранява до края на живота си.
Професор Мариан Пулина и България
Първото професионално посещение на Мариан Пулина в България е през 1958 г. и е свързано с участието му в полско-българска спелеоложка експедиция в пещерата Птичата дупка в Троянския Балкан. След няколко години той отново е в България - този път придружава съпругата си Мария Пулинова, също геоморфолог (сега уважаван професор и виден дидактик в областта на полската география). Тя участва в съвместни проучвания с български геолози и геоморфолози на свлачищата при Яйлата. Това е началото на дългогодишното сътрудничество и приятелство на Мариан и Мария с българския геоморфолог и карстолог Владимир Попов. Следват години на съвместни техни изследвания в България и в Полша, участия в международни конференции, публикации. В резултат на теренните проучвания в български карстови райони (1967-69), през 1972 г. в Полша излиза от печат на английски език първата статия за карстовата денудация в България (Comments on karst denudation in Bulgaria).
Проф. М. Пулина пренася в България и своя професионален опит и разработената от него полева методика за хидрохимични изследвания на карстови води и определяне на карстова денудация в границите на хидроложки басейни. За това спомагат и няколкото последователни учебни практики на студенти-географи от Силезийския университет в български карстови райони (1981-1985), проведени под ръководството на проф. Пулина и със съдействието и участието на български карстолози. По време на тези практики са осъществени хидрохимични експерименти за динамиката на карстовите процеси. Изследванията са проведени с оригинална полска полева лаборатория и апаратура, които по-късно той предоставя на своите български колеги-карстолози. Методиката, разработена от него и неговите сътрудници, е експериментирана в ИХМ-БАН, в Музея на родопския карст в Чепеларе, но най-широко приложение и развитие намира в Географския институт на БАН (дн. Департамент География в НИГГГ-БАН), където вече 30 години успешно се използва и развива в изследването на карстовите геосистеми и определянето на тяхната денудация.
Проф. М. Пулина съдейства и за българско участие в Спелеоложките школи в Полша. В периода от 1979 до 2005 г. 12 български специалисти, работещи в различни области на карстологията, са гости и участници в тези школи. Той подсказва идеята и подкрепя създаването на български школи по спелеология - първата се провежда през септември 1982 г. в Пещерния дом в Карлуково, съвместно с поредната работна среща на Комисията по карстова физикохимия и хидрогеология. Следват още три школи - в Чепеларе (1983), в х. "Леденика" във Врачанския Балкан (1984) и в х."Марциганица" в Добростан, Родопите (1985).
През 1999 г. катедрата на проф. Пулина и Географският институт на БАН активизират съвместната си изследователска дейност, вкл. по двустранен академичен проект за сравнителни изследвания на земеползването в карстови райони в Полша и България. Партньорството между двете институции е скрепено и с официален договор за сътрудничество, подписан през пролетта на 2005 г. От 1999 г. проф. М. Пулина е член на управителния съвет на Фондация Център по карстология "Владимир Попов" със седалище в София, учредена в памет на неговия български колега и дългогодишен приятел.
През 2005 г. проф. М. Пулина подкрепя провеждането на първия форум в България за защитените карстови територии и става член на организационния комитет. Той е поканен за почетен гост на форума, но бързо развилата се болест осуетява пътуването му. По стечение на обстоятелствата краят на форума съвпада с краят на жизнения му път...
Десет години по-късно ние почитаме неговата памет и посвещаваме третия пореден форум в България за защитените карстови територии на нашия учител, колега и приятел професор Мариан Пулина.
Професор Мариан Пулина беше голям учен и голяма личност. Изцяло посветен на науката и обществото, той следваше твърдо своя житейски избор и никога не се поколеба и не направи компромиси с благородните си принципи - дори когато Полша преживяваше политически и социални сътресения. Неговата храброст да живее за науката и за хората, е пример за поколенията. Винаги внимателен и приветлив, добронамерен, готов за сътрудничество, проф. Пулина имаше голям талант да раздава знания и оригинални идеи и да установява контакти. Той притежаваше завидна работоспособност и неизчерпаема енергия и винаги намираше начин да осъществи дори най-смелите си намерения - неговият оптимизъм и творческа вяра удивляваха и заразяваха.
На него, нашия учител, колега и приятел професор Мариан Пулина, посвещаваме този форум.
Избрани научни публикации на Мариан Пулина
- Pulina, M. (1962) Snow cave in west Tatra Mts. Czas.Geogr., 33, 4. Wroclaw.
- Pulinowa M. Z., Pulina M. (1970) Analiza spekan Jaskini Niedzwiedziej. W: Jaskinia Niedzwiedziej w Kletnie, T. 1, 39-43, Acta Univ. Wratisl., Wroclaw.
- Pulinowa M. Z., Pulina M. (1972) Phenomenes cryogenes dans les grotess rt gouffres des Tatras. Bill. Perygl., 21, 201-235.
- Markowicz M., Popov V., Pulina M. (1972) Comments on karst denudation in Bulgaria. Geogr. Polonica, 23, 111-139. Warszawa.
- Pulina M. (1974) Denudacja chemiczna na obszarach krasu weglanowego, 159 s., IG PAN Ossolineum, Wroclaw.
- Pulina M. (1974) Niektore mikroklimaticke charakteristiky jaskyn w polskich Tatrach. In: Klima Tatrier, 702-707, Bratislava
- Pulina M. (1977) Uwagi o zjawiskach krasowych w poludniowej czesci Spitsbergenu. W: "Kras I Speleologia", 1 (X). Red. M. Pulina, 104-129, WidawnictwoUniwersytetu Slaskiego, Katowice
- Pulina M. (1977) Zjawiaska krasowe w Sudetach Polskich. Dokumentacja Geograficzna, 2-3, 118 s., Ossolineum, Wroclaw.
- Pulina M., Fagundo J. R. (red.), (1977) The dinamics of the contemporary karstic processes in the tropical area of Cuba. Prelim. Report, 42 s., WidawnictwoUniwersytetu Slaskiego, Katowice.
- Markowicz M., Pulina M. (1979) Ilosciowa polmikroanaliza chemiczna wod w obszarach krasu weglanowego, s. 67, WidawnictwoUniwersytetu Slaskiego, Katowice.
- Pulina M. (1982) Karst related phenomena at the Bertil Glacier, West Spitsbergen. Kras i Speleologia, 4(12), 67-82. Katowice.
- Pulina M. (1982) Notes on ice-snow pseudokarst in south Spitsbergen. Spitsbergen Expeditions 4. Acta Universitatis Wratislaviensis, 525, 199-205. Wroclaw.
- Pulina M. (1983) Hydrological and glaciological investigations on Bertil Glacier and in the Gronfjord region. Field investigations performed during the glaciological Spitsbergen Expedition in 1983. Interim Report, 39-46. Silesian Univ., Katowice.
- Misztal S., Pulina M. (1983) Investigations of glacier caves. Field investigations performed during the
- glaciological Spitsbergen Expedition in 1983. Interim Report, 26-33. Silesian Univ., Katowice.
- Pulina M. (1984) Glacierkarst phenomena in Spitsbergen. Norsk geogr. Tidsskr., 38(3-4): 163-168. Oslo.
- Pulina M. (1984) The effects of cryochemical processes in the glaciers and the permafrost in Spitsbergen. Polish Polar Research, 5(3-4), 137-163. Warszawa.
- Pulina, M., Pereyma, J., Kida, J. (1984) Characteristics of the polar hydrological year 1979/1980 in the basin of the Werenskiold Glacier, SW Spitsbergen. Polish Polar Research, 5(3-4), 165-182. Warszawa.
- Pulina M. (1986) Problematyka geomorfologiczna I hidroglacjoliczna poliskich wypraw na Spitsbergen w latach 1979, 1980. (The main problems of geomorphological and hydroglaciological research on Spitsbergen 1979, 1980). Czasopismo Geograficzne, LVII(3), 367-392. Wroclaw.
- Pulina M., Tyc A. (1987) Guide des terrains karstiques choisis des Sudety et Haut-Plateau de Silesie-Cracovie, 101 s., WidawnictwoUniwersytetu Slaskiego, Katowice.
- Pulina M., Postnov I. (1989) Kras gipsowy w pólnocno-zachodniej czesci Ziemi Nordenskiolda - Zachodni Spitsbergen. (Gypsum karst in the NW part of Nordenskiold Land - West Spitsbergen). Kras I Speleologia, 6(15), 40-57. Katowice.
- Pulina M. (1990) Geomorphological effects of the cryochemical process. Quaestiones Geographicae, (13-14), 99-112. Adama Mieckiewicza Univ., Poznan.
- Fagundo, J.R., Valdés, J.J., Pulina M. (1990) Hydrochemical investigations in extreme climatic areas: Cuba and Spitsbergen. Water Resources Management and Protection in Tropical Climates, 45-54. Stockholm.
- Pulina M., Rehák J. (1991) Glacial caves in Spitsbergen. Proc. 1st International Symposium of glacier caves and karst in polar regions, Madrid, 1-5 October 1990, Ed. A. Eraso, 93-117. Madrid.
- Kostrzewski A., Pulina M. (red.) (1991) Metody hydrochemiczne w geomorfologii dynamicznej, 171 s., WidawnictwoUniwersytetu Slaskiego, Katowice.
- Pulina M., Fagundo J. R. (1992) Tropical karst and chemical denudation of western Cuba. Geographia Polonica, 60, 195-216, Warszawa.
- Eraso A., Pulina M. (ed.) (1992) Proc. of 2 nd Int. Symp. of Glacier Caves and Karst in Polar Regions. Silesian University, 127 p. Sosnowiec.
- Pulina M. (1992) Glacio-karst gypseux de la zone polaire et préglaciaire (exemple du Spitsberg et de Sibérie orientale). Karst et évolutions climatiques, Hommage à Jean-Nicod, 267-283. Ed. Press, Univ. Bordeaux.
- Pulina M., Sauro U. (1993) Modello dell'erosione chimica potenziale di rocce carbonatiche in Italia. Mem. Soc. Geol. It., 49, 313-323.
- Eraso A., Pulina M. (1994) Cuevas en hielo y rios bajo los glaciaires, 242 p. McGraw-Hill, Madrid.
- Jania, J., Pulina M. (1994) Polish hydrological studies in Spitsbergen, Svalbard: a review of some results. 10th Int. Northern Research Basins Symp. and Workshop. SINTEK Report, STF 22 A96415, 47-76. SINTEK, Trondheim.
- Pulina M., Trzcinski J. B. (red.), (1996) Guides des regions karstiques de la Siberie Orientale et de l'Oural, 173 s., WidawnictwoUniwersytetu Slaskiego, Katowice.
- Leszkiewicz, J., Pulina, M. (1996) Comparison of the out.ow from the glacier and karst massif based on the studies of the basin of the Werenskiold Glacier river (Spitsbergen) and the streams Ancon and Canilla (West Cuba, Pan de Quajaibon). Spitsbergen Geographical Expedition, 93-112. Lublin.
- Pulina M. (1997) Relieves of surface on subpolar glaciers. Polish Polar Studies. 24 th Polar Symposium, 215-222. Warszawa.
- Krawczyk W. E., Pulina M., Rehák, J. (1997) Similarity between the hydrologic system of the Werenskiold Glacier (SW Spitsbergen) and a karst. Proc. of the 12th Int. Congress of Speleology, La Chaux-de-Fonds, Aug. 1997, Symposium 8, 1, Eds. J. Bauchle et al., 493-496. Basel.
- Leszkiewicz J., Pulina M. (1997) Hydrological systems in carbonate karst and in subpolar glaciers. Similarities and differences. Proc. of the 12th Int. Congress of Speleology, La Chaux-de-Fonds, Aug. 1997, Symposium 8, 1, Eds. J. Bauchle et al., 489-492. Basel.
- Pulina M., Krawczyk W.E., Galas W. (1999) Chemical characteristics of water in the Hornsund region in the summer of 1998. Polish Polar Studies. XXVI Int.l Polar Symp., 243-249. Maria Curie-Sklodowska University Press, Lublin.
- Leszkiewicz, J., Piasecki J., Pulina, M. (1999) Hydrology of the Werenskiold Glacier catchment area (South Spitsbergen) in summer 1998. Polish Polar Studies. XXVI Int. Polar Symp., 250-254. Maria Curie-Sklodowska University Press, Lublin.
- Pulina M. (1999) Kras. Formy I procesy, 375 s., WidawnictwoUniwersytetu Slaskiego, Katowice.
- Pulina M., Andrejczuk W. (2000) Kras i Jaskinie (Karst and Caves). Wielka Encyklopedia Geografii Œ wiata, XVII, 360 p., Wydawnictwo Kurpisz, Poznan.
- Eraso A., Pulina M. (2001) Cuevas en hielo y rios bajo los glaciaires, 2nd edition, 279 p. McGraw-Hill. Madrid.
- Pulina M., Pereyma J., Piasecki J. (2002) Cryo-karst forms and caves in the glaciers of the southern Spitzbergen, 1998-99. 5th Int. Symp. on Glacier Caves and Cryokarst in Polar and High Mountain Regions, Nimbus, Rivista della Societa Meteorologica Italiana, (23-24): 104-107. Turin.