Форумът е в памет на видния полски географ и карстолог и голям приятел на България проф. Мариан Пулина (1936-2005).

Проф. Мариан Пулина е един от най-авторитетните полски географи, световно известен карстолог и глациолог и голям приятел на България.

Биографична справка

Мариан Пулина е роден на 3 август 1936 г. в град Bydgoszcz, Северна Полша, в семейство на преподаватели. Завършва специалност География (1959) във Факултета по природни науки на Вроцлавския университет. От 1955 г. е спелеолог, член-основател на пещерния клуб във Вроцлав и един от създателите на полския бюлетин „Speleologia” (1959). Първите свои пещерни проучвания провежда в Судетите и Татрите. Университетското си образование завършва с дипломна работа за карста край Wojcieszów.

По време на работата си в Полевата станция на Географския институт на Полската академия на науките в Судетите (1962-64) разработва докторска дисертация (Карстови феномени в Судетите), която успешно защитава през 1964 г. През 1963 г. специализира в Университета в Лион, Франция при проф. Жан Корбел (организатор на Лабораторията по карстология в Calluire край Лион). През 1964 и 1965 г. провежда още две специализации - в Московския университет "М. Ломоносов" (физика на леда) и в Института за земната кора на Руската академия на науките в Иркутск (карстова хидрогеология и хидрохимия).

От 1965 г. е преподавател в Катедрата по геоморфология на Вроцлавския университет. През 1968 г. е поканен от C.N.R.S. и чете лекции в университетите на Гренобъл и Лион. Оттогава в продължение на няколко десетилетия изнася лекции в Лион, Гренобъл, Бордо или Страсбург. Негови лекции са слушали и студенти в Монреал, Падуа, Мадрид. През 1972 г. се хабилитира с дисертационния труд "Химическа денудация в карбонатните карстови територии" (издадена през 1974 г. като монография). Същата 1972 г. участва в третата научна експедиция на Вроцлавския университет в архипелага Шпицберген (Svalbard) и става страстен полярен изследовател. Той е сред организаторите и строителите на полската полярна станция в Hornsund и ръководи втората целогодишната експедиция в тази станция през 1979/80. Така Мариан Пулина обединява две научни направления - глациология и карстология, и става един от малцината световни специалисти по криокарст.

През 1975 г. получава предложение да организира нов научен и преподавателски център в Силезийския университет в Сосновиец (селищна агломерация Катовице). Отначало като доцент, а по-късно като професор и ректор, М. Пулина развива големия си организаторски талант и създава в университета уникален учебно-изследователски център за карста - първоначално Лаборатория по карстова геоморфология, а по-късно Катедра по геоморфология с отдел Карстова геоморфология. Почти 30 години той умело ръководи и утвърждава тази единствена в Полша научна и дидактическа единица. Тя се превръща в световно призната школа за карстолози, в която са дипломирани над 150 студенти (вкл. и от чужбина), подготвени са много докторски тези и са написани серия научни трудове, както и първия полски учебник по карстология (Кras. Formy i procesy, 1999) и забележителното енциклопедично издание за карста в света Kras i jaskine (том V от полската енциклопедия Geografia swiata). М. Пулина основава в Силезийския университет и научното списание Kras i speleologia (1977). Дълги години той е член и на редколегиите на специализираното френско списание Karstologia, на Международното списание по спелеология International Journal of Speleology, както и на списанието на Полското географско дружество Geographical Journal.


Спелеоложките и карстоложките изследвания на проф. М. Пулина обхващат широк спектър: климатична геоморфология, микроклимат на пещерите, химическа денудация в карстовите райони, периглациални процеси във високопланинските пещерите (Татрите), въздействия на човешката дейност върху карста, криокарст в полярните региони. Резултатите от тези изследвания са публикувани в над 150 статии и доклади и в няколко книги.
От 1965 г. М. Пулина е активен член на Международния спелеоложки съюз (UIS). По негова инициатива към съюза се създава Международна програма за произхода и развитието на карста (International Programme of Genesis and Evolution of Karst, PIGEK) в структурата на Комисията по физикохимия и хидрогеология на карста (Commission of Karst Physicochemistry and Hydrogeology). Главната идея на тази програма е изследване на хидрохимичните процеси в различни карстови области, което е част от работата му върху химическата денудация в света. Благодарение на неговата инициативност се осъществяват експериментални изследвания в малки моделни карстови басейни в Полша (Судетите), Куба (Sierra del Rosario), Архипелага Шпицберген (района на Hornsund) и България (Родопи и Стара планина - съвместно с карстолози от Географския институт на БАН, Музея на родопския карст в Чепеларе и ИХМ-БАН). Активен пълноправен член е и на комисията (в началото изследователска група) по карста (Karst Commission) към Международния географски съюз (IGU).

Проф. Мариан Пулина има сериозни научни постижения и със своите полярни изследвания. Дълги години той е ръководител на Арктическия комитет за изследвания към Полската академия на науките и е сред основателите на Полярния клуб на Полското географско дружество. Съвместно с Adolfo Eraso и Jacques Schroeder става инициатор на учредената по време на Х Международен конгрес по спелеология на UIS в Будапеща (1989) Работна група за изследване на пещерите в ледници и на карста в полярните региони. По-късно работната група става комисия (Commission of Glacier Caves and Karst in Polar Regions, GLACKIPR), преименувана през 2000 г. в Комисия за изследване на пещерите в ледници и криокарста в полярните и високопланински региони (Commission of Glacier Caves and Cryokarst in Polar and High Mountain Regions). Дългогодишното сътрудничество на проф. Пулина с Adolfo Eraso (президент на GLACKIPR) води до издаването на фундаменталния научен труд за криокарста - Cuevas en hielo y rios bajo los glaciares (две издания на McGraw-Hill publisher през 1994 и 2001 г.). През 2005 г. в Бордо излиза от печат и друга книга на проф. Пулина, посветена на тази тематика и написана в съавторство с Jean-Noël Salomon – Les karst des régions climatiques extrêmes (Karstologia – Mémoires 14, 2005). В началото на 2005 г. проф. Пулина започва подготовката на фундаментален научен труд - монография за Шпицберген, която планира да издаде през 2007 г. по случай Международната геофизична година...

* * *

През 1966 г. М. Пулина участва в проникването в голяма и богата на синтрови образувания карстова пещера, разкрита в мраморна кариера в Судетите. По негова инициатива спешно се организира интердисциплинарен изследователски колектив за проучване на пещерата, наречена заради откритите древни кости Niedzwiedzia (Меча). В резултат от тази дейност разработването на кариерата се спира, изследванията се публикуват в няколко книги, а спасената пещера се оборудва като подземна научна станция, отворена и за туристически посещения. Въз основа на работата в пещерата, през 1975 г. М. Пулина става инициатор и организатор на ежегодни зимни срещи-школи. В началото те са полско-чехословашки, организирани са от Вроцлавския университет и са посветени главно на изследването на карста в Судетите. По-късно се развиват и добиват популярност като международни Спелеоложки школи. В тях като гост-лектори се канят едни от най-известните чуждестранни изследователи на карста. По време на някои от тези школи се провеждат и важни заседания на Международния спелеоложки съюз (UIS): Трети симпозиум на Комисията по карстова физикохимия и хидрогеология (Commission of Karst Physicochemistry and Hydrogeology) през 1979 г.; Втори симпозиум Ледени пещери и карст на полярните райони (Glacier Caves and Karst in Polar Regions) през 1983 г.

Повече от две десетилетия полските Спелеоложки школи осигуряват възможност на млади изследователи и спелеолози от Централна и Източна Европа да се срещат и да установяват контакти с опитни учени от всички континенти. Тези школи са "прозорци" в "Желязната завеса" и пример за учредяването и на други подобни международни школи - в България (четири за периода от 1982 до 1987 г.) и в Словения - Международна школа по карстология "Класически Kaрст" (International Karstological School “Classical Karst”), организирана от Научно-изследователския институт по карста в Постойна (Karst Research Institute in Postojna).

През 1991 г. проф. М. Пулина става инициатор и на Международна Школа за защита на природата в карстовите райони (International School of Nature Protection in Karst Regions). Тя се организира от Силезийския университет и Дирекцията на ландшафтните паркове в Шльонск (Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego) в Полша и от Дирекцията на Моравския Крас (Sprava CHKO Moravski Kras) в Чешката република.

Проф. М. Пулина е организатор и на редица други международни научни форуми. В сътрудничество с Френската асоциация на карстолозите (French Association of Karstologists, AFK) той организира две "кръгли маси" - френско-полска през 1987 г. в Судетите и Кракувско-Шльонското плато (Полша) и френско-руско-полска през 1996 г. в Урал и Сибир (Русия). Инициатор е и на голям регионален научен форум на IGCP 448 "Световна корелация на геологията на карста и свързаните с него екосистеми" ("World Correlation on Karst Geology and Its Relevant Ecosystem"), проведен в Иркутск през юни 2003 г. Организатори са Институтът по земната кора на Руската АН, Катедрата по геоморфология в Силезийския университет в Полша и Институтът по геология на карста на Китайската АН.

* * *

За проф. М. Пулина контактите с научните кръгове в Западна и в Източна Европа имат еднаква важност. Той е техен "посланник", най-вече в спелеоложките и полярните изследователски общности. Участник в редица конференции и експедиции, организирани в бившия Съветски съюз, проф. Пулина получава достъп до Кавказ, Урал, Източен Сибир и Колския полуостров. Освен това, той поддържа много добри контакти и провежда серия от съвместни проучвания с карстолози от бивша Чехословакия, Унгария, бивша Югославия, Куба, България … Към нашата страна и към българите той питае нескрита привързаност и обич, които съхранява до края на живота си.

Професор Мариан Пулина и България

Първото професионално посещение на Мариан Пулина в България е през 1958 г. и е свързано с участието му в полско-българска спелеоложка експедиция в пещерата Птичата дупка в Троянския Балкан. След няколко години той отново е в България - този път придружава съпругата си Мария Пулинова, също геоморфолог (сега уважаван професор и виден дидактик в областта на полската география). Тя участва в съвместни проучвания с български геолози и геоморфолози на свлачищата при Яйлата. Това е началото на дългогодишното сътрудничество и приятелство на Мариан и Мария с българския геоморфолог и карстолог Владимир Попов. Следват години на съвместни техни изследвания в България и в Полша, участия в международни конференции, публикации. В резултат на теренните проучвания в български карстови райони (1967-69), през 1972 г. в Полша излиза от печат на английски език първата статия за карстовата денудация в България (Comments on karst denudation in Bulgaria).

Проф. М. Пулина пренася в България и своя професионален опит и разработената от него полева методика за хидрохимични изследвания на карстови води и определяне на карстова денудация в границите на хидроложки басейни. За това спомагат и няколкото последователни учебни практики на студенти-географи от Силезийския университет в български карстови райони (1981-1985), проведени под ръководството на проф. Пулина и със съдействието и участието на български карстолози. По време на тези практики са осъществени хидрохимични експерименти за динамиката на карстовите процеси. Изследванията са проведени с оригинална полска полева лаборатория и апаратура, които по-късно той предоставя на своите български колеги-карстолози. Методиката, разработена от него и неговите сътрудници, е експериментирана в ИХМ-БАН, в Музея на родопския карст в Чепеларе, но най-широко приложение и развитие намира в Географския институт на БАН (дн. Департамент География в НИГГГ-БАН), където вече 30 години успешно се използва и развива в изследването на карстовите геосистеми и определянето на тяхната денудация.

Проф. М. Пулина съдейства и за българско участие в Спелеоложките школи в Полша. В периода от 1979 до 2005 г. 12 български специалисти, работещи в различни области на карстологията, са гости и участници в тези школи. Той подсказва идеята и подкрепя създаването на български школи по спелеология - първата се провежда през септември 1982 г. в Пещерния дом в Карлуково, съвместно с поредната работна среща на Комисията по карстова физикохимия и хидрогеология. Следват още три школи - в Чепеларе (1983), в х. "Леденика" във Врачанския Балкан (1984) и в х."Марциганица" в Добростан, Родопите (1985).

През 1999 г. катедрата на проф. Пулина и Географският институт на БАН активизират съвместната си изследователска дейност, вкл. по двустранен академичен проект за сравнителни изследвания на земеползването в карстови райони в Полша и България. Партньорството между двете институции е скрепено и с официален договор за сътрудничество, подписан през пролетта на 2005 г. От 1999 г. проф. М. Пулина е член на управителния съвет на Фондация Център по карстология "Владимир Попов" със седалище в София, учредена в памет на неговия български колега и дългогодишен приятел.

През 2005 г. проф. М. Пулина подкрепя провеждането на първия форум в България за защитените карстови територии и става член на организационния комитет. Той е поканен за почетен гост на форума, но бързо развилата се болест осуетява пътуването му. По стечение на обстоятелствата краят на форума съвпада с краят на жизнения му път...
Десет години по-късно ние почитаме неговата памет и посвещаваме третия пореден форум в България за защитените карстови територии на нашия учител, колега и приятел професор Мариан Пулина.


Професор Мариан Пулина беше голям учен и голяма личност. Изцяло посветен на науката и обществото, той следваше твърдо своя житейски избор и никога не се поколеба и не направи компромиси с благородните си принципи - дори когато Полша преживяваше политически и социални сътресения. Неговата храброст да живее за науката и за хората, е пример за поколенията. Винаги внимателен и приветлив, добронамерен, готов за сътрудничество, проф. Пулина имаше голям талант да раздава знания и оригинални идеи и да установява контакти. Той притежаваше завидна работоспособност и неизчерпаема енергия и винаги намираше начин да осъществи дори най-смелите си намерения - неговият оптимизъм и творческа вяра удивляваха и заразяваха.
На него, нашия учител, колега и приятел професор Мариан Пулина, посвещаваме този форум.

Избрани научни публикации на Мариан Пулина