Какво не трябва да ви безпокои
(приятелски съвети от организаторите)

„Око да види, ръка да пипне”

Състезанието е нещо ново и различно. Получавате шанс да участвате в един благороден експеримент, успехът на който ще открие възможности за много ученици да опознават и обикват карста. Всяко ново нещо крие много неясни моменти и предизвикателства, които заедно ще преодолеем, помагайки си взаимно. Ако карстът е тръпка за вас, не се колебайте и се включете в състезанието.

При провеждането на състезанието водещи принципи са:

  • Максимална творческа свобода за изява на знания и умения на участниците;
  • Дейности в пряк контакт с непозната карстова среда;
  • Водеща роля на екипната работа на отборите („заедно можем повече”);
  • Осигуряване на предпоставки за преодоляване на неувереност и каляване на воля в стремежа за достойно представяне;
  • Провокиране на креативност;
  • Създаване на градивни контакти между участниците, базирани на общия интерес към карста.

Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo – 
sic homo fit sapiens non vi, sed saepe legendo (Ovidius) 
Капката дълбае камъка не със сила, а с често падане, 
така и човекът става учен не със сила, а с често четене (Овидий). 

# Карстът се изучава от карстологията и спелеологията, както и от редици други науки, изследващи отделни негови елементи. Поради това научните публикации за карста и пещерите са едни от „най-обилните”, вкл. в интернет-пространството. Но повечето от тях са трудноразбираеми за непрофесионалисти. Когато се подготвяте за състезанието, предвид и ограниченото време, с което разполагате, ползвайте научно-популярни книги и учебници за карста. Такива има на много езици.

# Четете, учете, но непрекъснато си задавайте въпроса Защо? – той ще ви накара да мислите над прочетеното, наученото, видяното. И да търсите нови факти и аргументи за обяснение на неясното...

# Ако в процеса на подготовката ползвате интересна и достъпна информация, не се колебайте чрез този сайт да я споделите с останалите участници в състезанието – не ги възприемайте само като конкуренти, а като бъдещи приятели. Това е по-важно от класирането, защото карстът обединява хората и създава прекрасни контакти.

# Вие сте съвременници на модерни технологии, особено ИКТ. Но на карстов терен не разчитайте само на тях. Потърсете и се запознайте и с класически стари методи за работа в карстова среда, които ще ви гарантират успешно справяне при всякакви обстоятелства. Да можете да съобразявате спрямо конкретната ситуация, ползвайки собствени знания и умения, е по-важно, отколкото да разчитате на готови отговори от интернет.

# Не запаметяване на фактология, а умението да се интерпретира фактологически материал, най-вече от преки наблюдения на терена, е във фокуса на това състезание. Да можеш да наблюдаваш, съпоставяш, анализираш, преценяваш е по-важно от възпроизвеждането на наизустено от учебници и книги или прочетено в интернет.

# В подготовката си наблегнете на същността на карста и с какво той е специфичен, различен. Обърнете внимание на това, което ще ви бъде необходимо като знания и умения при работата ви на терен. Ползвайте консултации и с вашите ментори – те най-добре могат да ви насочат към подходящата литература за карста и да ви помогнат в обучение на терен.

Experientia est optima rerum magistra.
Опитът е най-добрият учител.

# Карстът не може да се изучава само в класна стая или лаборатория, нито от компютър в интернет мрежата. Същността и особеностите на карста най-добре се възприемат на терен, в непосредствен досег с карстовата среда. Той създава креативност и положителни емоционални нагласи, от които остава траен интерес към карста.

# Състезанието ще има и елементи на обучение – демонстрация на различни изследователски методи, беседи за наблюдавани обекти и процеси, съвместни анализи и експерименти ... Те ще разширят вашите познания и умения за карста, като същевременно ще провокират и съобразителността и креативността ви на базата на опита и знанията, които предварително сте придобили в подготовката за състезанието.

# При теренната работа ще бъде използван опита на организаторите от проведените в България Пътуващи училища за карста с участието на ученици от различни държави. Маршрутите и обектите, включени в програмата на състезанието, са обезопасени и са осигурени квалифицирани доброволци, които да се грижат за вашето здраве и да ви съдействат при теренната работа.

# Ако имате хронични здравословни проблеми, помислете внимателно и отговорно дали да се включите в състезанието. Ако те все пак не са пречка, уведомете предварително организаторите, за да вземат превантивни мерки за избягване влошаване на вашето здраве.

# В това състезание акцентът не е „борба за медали”, а демонстиране на способности за прилагане на знания и умения в реална карстова среда. При това, водеща не е личностната изява в конкурентна обстановка, а екипната работа – успехът на отбора зависи от „сработването” между неговите членове (водещ трябва да бъде синергизмът: решенията в екип > сбора знания и умения на отделните членове).

# Ако вие имате интереси към карста и желаете да участвате в състезанието, но във вашето училище няма учители, които да са в състояние да ви организират и подготвят, потърсете контакти с ваши връстници и приятели от други училища. Може би там има условия да се сформира отбор за състезанието. А така ще създадете и нова възможност за междуучилищни професионални контакти в разработването на иновативни образователни форми за/чрез карста.

# В желанието си за участие и в подготовката си вие не сте сами – потърсете съдействие от специалисти по карста и пещерите, те с удоволствие ще ви помагат и ще откликнат на вашата покана да ви станат ментори. Можете да ги намерите в университета, в научен институт, в държавни институции или НПО, в администрации на защитени карстови територии или спелеоклубове. Истинските изследователи на карста търсят последователи, на които да предадат своя опит. Подготовката за участие в това състезание може да ви създаде полезни контакти за бъдещата ви професионална реализация.

Homo quantum scit, tantum potest.
Човекът може толкова, колкото знае.

# В подготовката си за състезанието търсете контакти и с местните хора, които живеят в карстови територии – те могат да ви разкажат много полезни неща от своя личен опит за карста, да споделят притеснения, идеи. И да се вслушат във вашите познания, които ще се опитате да им демонстрирате. А по време на състезанието ще имате възможност да установите контакти и с местните хора от Брестнишката карстова геосистема... Науката трябва да бъде достъпна за хората и тогава те ще могат да разберат и ползват нейните постижения.

# Състезанието ще се проведе в непозната за вас карстова територия. Тя отдавна е населена и е обект на разнообразна човешка дейност. Местните хора са дружелюбни и сърдечни, а също и пословично гостоприемни. Контактите с тях по време на състезанието не бива да ви притесняват – при желание можете да споделяте или дискутирате с тях, а и те има какво да ви разкажат и покажат.

# В свободното от състезанието време вашият отбор ще има възможност да разкаже и покаже най-интересното за карста във вашата страна и роден край, да демонстрира досегашни постижения на своите членове, да изложи идеи и инициативи, които да станат база за нови приятелства и контакти. Използвайте пълноценно тази възможност – гарантирана ви е творческа свобода в рамките на културната програма на състезанието.

Multi sunt vocati, pauci vero electi.
Много са призваните, но малко избраните.

# С вашия ентусиазъм и вдъхновение можем да превърнем състезанието в своеобразен фестивал на карста, в който да „потопим” и местната общественост. Нека заедно да го направим и да оставим един прекрасен вдъхновяващ спомен.